AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş

V. Sınıflar | Merkür'ün Özellikleri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Amélie Anne Andrea
Hogwarts Hayaleti
Hogwarts Hayaleti
Amélie Anne Andrea

RP Yaşı : 29
Gerçek Adı : Cerön.

Çanta
Eşyalar:
Evcil Hayvan:

V. Sınıflar | Merkür'ün Özellikleri Empty
MesajKonu: V. Sınıflar | Merkür'ün Özellikleri   V. Sınıflar | Merkür'ün Özellikleri EmptySalı Mart 22, 2011 7:14 pm

II.sınıflardan sonra sıra V. sınıflardaydı ve açıkçası V. sınıflardan çok korkuyordum. Aslında öğretmen olarak onların benden korkması gerekiyordu. Odamdan hiçbir şey almadan çıktım. İlk ders onları fazla kasmak istemiyordum. Öğretmen cüppemi aldım ve yavaş yavaş sınıfa doğru yürümeye başladım. Yolda birkaç I.sınıfla karşılaştım ve onlara sımsıcacık gülümsedim.
Alt sınıflarla anlaşmak daha kolaydı ama V. sınıf demek, genç demekti ve gençleri zapt etmek şu dünyada gördüğüm en zor işti. Hele ki, onlara kendimi sevdirmek daha da zor bir şeydi. Eğer benden nefret ederlerse gerçekten hoş olmazdı.
Sınıfın kapısına geldim ve içeriye girdim. Masama doğru yaklaştım ve sınıfa şöyle bir baktım. O kadar güzeldiler ki oturdukları yerlerde. Gözleri adeta parıldıyordu. Asamı kaldırdım ve tahtaya doğru doğrulttum. Tahtaya "Amélie Anne Andrea" yazdım yavaşça.

- Merhaba arkadaşlar, tahtadan da göreceğiniz gibi ben Amélie Anne Andrea. Bu sene boyunca Astronomi derslerini benden dinleyeceksiniz. Astronomi zevkli bir derstir. Biliyorum, ben size yabancıyım ama lütfen bunu bir kenara bırakın ve yanlızca dersi dinlemeye odaklanın. dedim ve gülümsedim. Pencereye doğru yaklaştım ve devam ettim:

- Eğer dersteyken beni dinler, sorularıma cevap verir, ödevlerinizi yaparsanız sizin en büyük destekçiniz ben olurum. Çalışan öğrencilere karşı sonsuz toleransım vardır. İstediğiniz her şeyi her istediğiniz zaman benimle konuşabilirsiniz. İyi bir dinleyiciyimdir. dedim gülümseyerek ve devam ettim:

- Bu kadar dırdır yeter. Dersimize geçelim... dedim neşeli bir ses tonuyla. Asamı havaya kaldırdım ve Güneş Sistemi'ni sınıfın tam ortasına getirdim.

- Gördüğünüz gibi Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir. üyüklük açısından 8 gezegen arasından son sırayı alır. Adını Roma mitolojisinde ticaret ve yolculuk tanrısı ve tanrıların habercisi olarak bilinen Merkür'den alır. Çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biri ,diğerleri Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, olarak eski çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Yer benzeri ya da 'kaya' yapılı gezegenler sınıfına girmektedir. Güneş'e yakınlığı nedeniyle yeryüzünden izlenmesi güçtür ve hakkında bilinenler sınırlıdır. Uydusu bulunmamaktadır. dedim ve bir süreliğine durmaya karar verdim. Sınıfta kısa bir süre sessizlik oldu. Onları çok sıkmıştım. Ahh, alnet olsun. Ders anlatırken kendimi çok kaptırıyordum ve öğrencileri sıkıyordum.

- Hadi canlanın biraz kuzu gibi oturmaya gelmediniz. Kalkın ve güneş sistemine daha yakından bakın. Ben de bu arada anlatmaya devam edeyim. Merkür, Güneş'e uzaklığı yaklaşık 46 milyon ile 70 milyon kilometre arasında değişen oldukça eliptik bir yörünge izler. Plüton'dan sonra Güneş Sistemi'nin gezegenleri arasında gözlenen en yüksek dışmerkezlik değerine sahip bu yörüngenin milyonlarca yıllık bir çevrim içinde zaman zaman daha da basıklaşarak dışmerkezlik derecesinin günümüzdeki 0,21'den 0,5 düzeyine dek yükselebildiği sanılmaktadır. dedim ve devam ettim:

- Gördüğünüz gibi Merkür çok şirin bir gezegen. Umarım anlayabilmişsinizdir. Daha sonra tüm bu söylediklerii içeren kağıtlar dağıtacağım sizlere meraklanmayın. Bir sonraki dersimize Venüs hakkında kitabınızdan ilgili bölümü okuyarak gelmenizi istiyorum.

Sınıfan yavaşça çıktı ve yüzünde kocaman bir gülüsemeyle odasına yöneldi...

http://felixfelicis.yetkinforum.com/
Clary Bernstein

Clary Bernstein

RP Yaşı : 16
Gerçek Adı : Derya

MesajKonu: Geri: V. Sınıflar | Merkür'ün Özellikleri   V. Sınıflar | Merkür'ün Özellikleri EmptySalı Mart 22, 2011 8:07 pm

Kitaplarımı çantama koyduktan sonra Astronomi Kulesi'ne doğru yola koyuldum. İlk senelerimde ne çok kaybolurdum. Ama o kaybolmalarımın sayesinde, okulda farklı yerler keşfetmiştim. Anılarım aklıma gelince yüzüme bir gülümseme yayıldı. Hogwarts'da geçirdiğim anılarımı asla unutmayacağım.

Nihayet sınıfa gelmiştim. Kendime boş bir yer bulup oturdum. Kitabı çıkarıp incelemeye başladım. Gezegenler hep ilgimi çekmiştir. Ama daha çok onları gözlemlemeyi severim. Onlar hakkında bilgileri aklımda tutmak benim için biraz zor. Ben kitabımı incelerken sınıfta dolmuştu. Kapı açıldı ve Profesör içeriye girdi. Masasına yaklaştı ve asası ile tahtaya 'Amélie Anne Andrea ' yazdı.

" Merhaba arkadaşlar, tahtadan da göreceğiniz gibi ben Amélie Anne Andrea. Bu sene boyunca Astronomi derslerini benden dinleyeceksiniz. Astronomi zevkli bir derstir. Biliyorum, ben size yabancıyım ama lütfen bunu bir kenara bırakın ve yanlızca dersi dinlemeye odaklanın. "

Oldukça güzel bir bayandı. Onunla aynı odada bulunan kızlar, bütün özgüvenlerini yitirirlerdi. Profesör Andrea'yı sanki bir yerlerden tanıyor gibiydim. Aman Tanrım! Bakanın sevgilisiydi bu. Buna neden bu kadar şaşırdığımı ben de bilmiyorum. Bu düşünceleri bir kenara bırakıp derse odaklanmaya çalıştım. Profesör Andrea sözlerine devam etmeden önce pencereye doğru yaklaştı.

" Eğer dersteyken beni dinler, sorularıma cevap verir, ödevlerinizi yaparsanız sizin en büyük destekçiniz ben olurum. Çalışan öğrencilere karşı sonsuz toleransım vardır. İstediğiniz her şeyi her istediğiniz zaman benimle konuşabilirsiniz. İyi bir dinleyiciyimdir. "
Gerçekten cana yakın biriydi. Fakat kurallara uymazsak nasıl biri olabiliceğini tahmin etmek bile istemiyordum.

" Bu kadar dırdır yeter. Dersimize geçelim. "
Sözlerini bitirdikten sonra asası ile Güneş Sistemi'ni sınıfın ortasına doğru getirdi. Gerçekten muhteşem görünüyordu. Demiştim ya, gezegenler hep ilgimi çekmiştir.

" Gördüğünüz gibi Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir. Büyüklük açısından 8 gezegen arasından son sırayı alır. Adını Roma mitolojisinde ticaret ve yolculuk tanrısı ve tanrıların habercisi olarak bilinen Merkür'den alır. Çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biri ,diğerleri Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, olarak eski çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Yer benzeri ya da 'kaya' yapılı gezegenler sınıfına girmektedir. Güneş'e yakınlığı nedeniyle yeryüzünden izlenmesi güçtür ve hakkında bilinenler sınırlıdır. Uydusu bulunmamaktadır. "

İşte bilgi bombardımanı diye buna derim ben. Profesör duraklamıştı. Sınıf ise oldukça sessizdi. Profesör bu sessizlikten dolayı hayal kırıklığına uğramış gibiydi.

" Hadi canlanın biraz kuzu gibi oturmaya gelmediniz. Kalkın ve güneş sistemine daha yakından bakın. Ben de bu arada anlatmaya devam edeyim... " demesiyle yerimden kalkıp Güneş Sistemi'ni incelemeye koyuldum. Profesör Andrea ise anlatmaya devam etti.

" ...Merkür, Güneş'e uzaklığı yaklaşık 46 milyon ile 70 milyon kilometre arasında değişen oldukça eliptik bir yörünge izler. Plüton'dan sonra Güneş Sistemi'nin gezegenleri arasında gözlenen en yüksek dışmerkezlik değerine sahip bu yörüngenin milyonlarca yıllık bir çevrim içinde zaman zaman daha da basıklaşarak dışmerkezlik derecesinin günümüzdeki 0,21'den 0,5 düzeyine dek yükselebildiği sanılmaktadır."

Profesör Andrea anlatırken ben de elime aldığım küçük not defterine söylediklerini yazıyordum. Bir an da bu kadar bilgiyi aklımda tutmam mümkün değildi.

" Gördüğünüz gibi Merkür çok şirin bir gezegen. Umarım anlayabilmişsinizdir. Daha sonra tüm bu söylediklerimi içeren kağıtlar dağıtacağım sizlere meraklanmayın. Bir sonraki dersimize Venüs hakkında kitabınızdan ilgili bölümü okuyarak gelmenizi istiyorum. "

" Ah harika! " diye mırıldandım. Onca şeyi boşuna yazmıştım. Zaten bize anlattıklarını içeren kağıtlar dağıtacaktı. Yine de Profesör Andrea anlatırken, bir yandan da yazmak bilgilerin daha çok aklımda kalmasını sağlamıştı. Kitabımı ve not defterimi çantama koyup Astronomi Kulesi'nden ayrıldım. Ezber gerektirecek bilgiler olmasına rağmen, güzel bir ders geçirmiştim.
Olric Romanov

Olric Romanov

RP Yaşı : 35
Gerçek Adı : Ceren

MesajKonu: Geri: V. Sınıflar | Merkür'ün Özellikleri   V. Sınıflar | Merkür'ün Özellikleri EmptySalı Mart 29, 2011 10:19 pm

Yeterince sıcak ve yorucu bir günün ardından şimdi de Astronomi dersi vardı. Astronomi Kulesi'nin en üst katında, tüm o merdivenleri tırmanarak çıktığımı yerin en üstünde derse girecektim ve öğretmen benden bile güzeldi.

Sınıfa girdim ve Clary'nin yanında bir yer buldum. Sınıf oldukça güzeldi. Her yerde minik gexegenler uçuyordu ve en önemlisi büyük bir kütüphanesi vardı... Çok geçmeden Profesör Andrea sınıfa girdi ve asasıyla tahtaya "Amélie Anne Andrea" yazdı.

" Merhaba arkadaşlar, tahtadan da göreceğiniz gibi ben Amélie Anne Andrea. Bu sene boyunca Astronomi derslerini benden dinleyeceksiniz. Astronomi zevkli bir derstir. Biliyorum, ben size yabancıyım ama lütfen bunu bir kenara bırakın ve yanlızca dersi dinlemeye odaklanın. "

Ben sizin güzelliğinizi görmemezlikten gelip de dersi dinleyebilirsem, belki o zaman odaklanabilirim. Ama ben bu kadını bir yerlerden hatırlıyordum. Ahh evet şu gazetedeki "Bayan Dillinger"di. Yani Sihir Bakanı'nın uzatmalı sevgilisi. Herkes neden hala evlenmediklerini merak ediyordu...

" Eğer dersteyken beni dinler, sorularıma cevap verir, ödevlerinizi yaparsanız sizin en büyük destekçiniz ben olurum. Çalışan öğrencilere karşı sonsuz toleransım vardır. İstediğiniz her şeyi her istediğiniz zaman benimle konuşabilirsiniz. İyi bir dinleyiciyimdir. "

Onunla tartışırsak ne hale bürüneceğini hayal ettim ve tüylerim diken diken oldu. Genel olarak hareketleri sempatikti ama sinirliyken acaba nasıldı?

" Bu kadar dırdır yeter. Dersimize geçelim. "

Dırdır yapmayı severim... Sözlerini bitirdikten sorna asasıyla Güneş Sistemi'ni sınıfın tam ortasına getirdi. Muhteşem görünüyordu.

" Gördüğünüz gibi Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir. Büyüklük açısından 8 gezegen arasından son sırayı alır. Adını Roma mitolojisinde ticaret ve yolculuk tanrısı ve tanrıların habercisi olarak bilinen Merkür'den alır. Çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biri ,diğerleri Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, olarak eski çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Yer benzeri ya da 'kaya' yapılı gezegenler sınıfına girmektedir. Güneş'e yakınlığı nedeniyle yeryüzünden izlenmesi güçtür ve hakkında bilinenler sınırlıdır. Uydusu bulunmamaktadır. "

Tüm bu söylediklerini not almak kolumu ağrıtmştı. Anlattığı şeyler ilgi çekiciydi. Merkür gezegeni hep ilgimi çekmiştir. Bana "su"yu çağrıştırır.

" Hadi canlanın biraz kuzu gibi oturmaya gelmediniz. Kalkın ve güneş sistemine daha yakından bakın. Ben de bu arada anlatmaya devam edeyim... "

Dediği anda yerimden ok gibi fırladım ve Güneş Sistemi'ne yaklaştım. Tüm gezegenlere yakında baktım. Çok hoş görünüyorlardı.

" ...Merkür, Güneş'e uzaklığı yaklaşık 46 milyon ile 70 milyon kilometre arasında değişen oldukça eliptik bir yörünge izler. Plüton'dan sonra Güneş Sistemi'nin gezegenleri arasında gözlenen en yüksek dışmerkezlik değerine sahip bu yörüngenin milyonlarca yıllık bir çevrim içinde zaman zaman daha da basıklaşarak dışmerkezlik derecesinin günümüzdeki 0,21'den 0,5 düzeyine dek yükselebildiği sanılmaktadır."

Of, teknik bilgiler. Hiç sevmediğim bir şey varsa o da bilimsel konuşmalardır.

" Gördüğünüz gibi Merkür çok şirin bir gezegen. Umarım anlayabilmişsinizdir. Daha sonra tüm bu söylediklerimi içeren kağıtlar dağıtacağım sizlere meraklanmayın. Bir sonraki dersimize Venüs hakkında kitabınızdan ilgili bölümü okuyarak gelmenizi istiyorum. "

Notlarım boşa gitmişti ama ben yine de çok mutlu olmuştum. Güzel ve zevkli bir dersti. Profesörü de sevmiştim...
http://sliwer.deviantart.com

V. Sınıflar | Merkür'ün Özellikleri

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Similar topics

-
» V. Sınıflar | Venüs'ün Özellikleri
» Astronomi'ye Giriş | II.sınıflar
» V. Sınıflar I. Tılsım Dersi
» V. Sınıflar I. Ders
» V. Sınıflar II. Ders